Destinacionet

Durrësi është një qytet port i gjithanshëm, i mbushur me trashëgimi romake dhe bizantine – ku ju mund të zbuloni mbetjet e amfiteatrit më të madh të Shqipërisë ndërsa të dy mbrojtjet e qytetit dhe forumi datojnë 1500 vjet më parë. Ju gjithashtu mund të udhëtoni në brendësi për të parë kështjellën ku ikona kombëtare shqiptare Skënderbeu, luftoi tre rrethime osmane në vitet 1400, ose të vazhdoni për në Tiranë për të vizituar kryeqytetin e Shqipërisë.

Amfiteatri i Durrësit

Me siguri një nga pjesët më të mëdha të arkitekturës antike në Shqipëri, Amfiteatri i Durrësit u ndërtua në 100 AD nga Hadrian dhe u rizbulua vetëm në vitet 1960. Ky amfiteatër është përdorur për rreth 300 vjet dhe atëherë numri i spektatorëve mund të shkonte deri në 20,000. Kjo shkallë e madhe është pjesë e asaj që e bën monumentin të veçantë, por arkeologët gjithashtu intrigohen nga mënyra se si ndërtesa demonstron kalimin romak në krishterim. Brenda kësaj faqe ndodhet një kishëz me mozaikë mahnitës të shenjtorëve, që tregon se si amfiteatri mori një qëllim fetar më vonë.

Kalaja e Durrësit

Ky monument përbëhet nga një kullë dhe mur i vetëm, dhe referohet në shumë udhëzues si Kulla Veneciane. Ajo daton që nga vitet 400, gjatë sundimit të Perandorit Bizantin Anastasius I, i cili lindi në këtë qytet. Që nga ndërtimi i saj Kalaja e Durrësit ka parë disa veprime serioze, pasi janë përforcuar nga Venecianët pak para pushtimit të qytetit nga Osmanët. Në vitin 1939 kalaja ishte baza për një koleksion ragtag patriotësh shqiptarë që përpiqeshin të vononin përparimin e ushtrisë italiane. Rreth 360 vendas mbajtën terrenin e tyre me sukses derisa njësitë e blinduara italiane zbritën në port dhe morën qytetin.

Plazhi i Durrësit

Destinacioni më i popullarizuar i Shqipërisë për një ditë buzë detit, Plazhi i Durrësit shtrihet për më shumë se dhjetë kilometra përgjatë bregdetit të qytetit. Pjesa urbane e plazhit është e mbushur me njerëz, gjë e cila i ofron shumë gjallëri të gjithë qytetit.Këtu ju mund të gjeni gjithçka që ju nevojitet, që nga lojërat e futbollit në tryezë deri te eventet e sporteve ujore. Ju nuk do të keni nevojë të largoheni për asnjë moment nga vendi ku po qëndroni pasi kudo do të gjeni gjithçka që ju dëshironi.

Vila Mbretërore e Durrësit

Destinacioni më i popullarizuar i Shqipërisë për një ditë buzë detit, Plazhi i Durrësit shtrihet për më shumë se dhjetë kilometra përgjatë bregdetit të qytetit. Pjesa urbane e plazhit është e mbushur me njerëz, gjë e cila i ofron shumë gjallëri të gjithë qytetit.Këtu ju mund të gjeni gjithçka që ju nevojitet, që nga lojërat e futbollit në tryezë deri te eventet e sporteve ujore. Ju nuk do të keni nevojë të largoheni për asnjë moment nga vendi ku po qëndroni pasi kudo do të gjeni gjithçka që ju dëshironi.

Muzeu Arkeologjik

Në muzeun më të madh arkeologjik në Shqipëri, mund të shihni se çfarë lanë pas të gjitha civilizimet e ndryshme që ndodhën në këtë rajon. Ky muze i krijuar në 1951 dhe vetëm disa hapa larg bregut të detit, është i mbushur me koleksione që mbulojnë çdo periudhë nga kultura e lashtë ilire, përmes epokës romake, kohës bizantine dhe sundimit të Perandorisë Osmane. Artikujt romakë janë veçanërisht intrigues dhe përfshijnë buste miniaturë të Venusit dhe sarkofagë guri. Muzeu si institucion ka historinë e tij për të treguar, pasi ai u shkatërrua në trazira në 1997 dhe është rinovuar vetëm kohët e fundit.

Forumi Bizantin

Në zemër të Durrësit është koleksioni modest, por ndjellës i kolonadave që përbënin forumin e Macellum pas epokës Romake. Ajo daton midis viteve 600 dhe 800 dhe është e shtruar me gurë mermeri të gërmuar. Ju mund të dalloni kolonat korintiane në forum për të parë detajet më të hollësishme të punimeve të gurit. Në atë kohë kishte një statujë në qendër të sheshit për cilindo perandor bizantin që ishte në pushtet në atë kohë. Afër forumit janë banjot termike romake të Durrësit, të cilat u zbuluan së bashku me amfiteatrin në vitet 1960. Ato që kanë mbetur janë një hipokaust dhe një pishinë me dimensione pesë metra me shtatë.

Xhamitë e Durrësit

Durrësi ka dy xhami mbresëlënëse, pasi marrëdhënia e Shqipërisë me fenë u prish gjatë kohës së komunizmit dhe secili vend i adhurimit ka historinë e tij. Xhamia e Madhe është më e reja nga të dy strukturat, pasi është ndërtuar në vitin 1931 nga Mbreti Zog I në vendin e një ndërtese të hershme Osmane. Pas vitit 1967 minarja e saj u shkatërrua dhe ndërtesa u përdor si një qendër e organizatave lokale të rinisë. Më e vogël dhe shumë më e vjetër është Xhamia Fatih, e cila daton në 1503 në dekadat e para të sundimit Osman. Kjo u mbyll gjithashtu gjatë komunizmit, por u shpall monument kulture në vitet '70.

Plazhi “Spille”

Pak kilometra larg nga jugu i qytetit, menjëherë pas Kavaje, është një plazh natyror që ofron gjithçka për të kaluar një ditë ndryshe në bregdet. Spille-ja është për ata që duan një ditë më të qetë buzë detit, ku ju mund ti ofroni vetes tuaj një relaks në çdo kohë të vitit. Pavarësisht izolimit dhe mjedisit natyror, të gjitha shërbimet që mund të kërkoni mund t’i gjeni me shumë lehtësi.

Tiranë

Tirana është kryeqyteti i Shqipërisë, i cili është vendi ku përplasen e kaluara dhe e tashmja e vendit. Nëse doni të shihni një arkitekturë të vërtetë sovjetike ju mund të vizitoni vendin e quajtur “Piramida”, e cila ka mbetur bosh që nga fundi i komunizmit dhe u ndërtua si një monument i diktatorit Enver Hoxha. Bunk’Art është gjithashtu emocionues, pasi ju arrini të vizitoni një bunker bërthamor të viteve 1970 i cili përbëhet nga 100 dhoma të ndryshme, duke i dhënë kështu pamjen e një qyteti nëntokësor.

Kalaja e Krujës

Nëse do të dëshironit të ishit dëshmitarë të skenës së një ngjarje të rëndësishme në historinë e Shqipërisë, atëherë drejtohuni në verilindje të Kalasë së Krujës. Ndërsa Perandoria Osmane pushtoi rajonin përreth, kjo fortesë qëndroi e vendosur, duke u përballur me ushtritë e Mehmed II në tre rrethime të njëpasnjëshme gjatë viteve 1400. Për t’ju dhënë një ide për rëndësinë e saj kombëtare, kalaja është në pjesën e pasme të kartëmonedhës 500 Lekë të Shqipërisë. Brenda ndërtesës gotike është një ekspozitë kushtuar Skënderbeut (ikonës kombëtare të Shqipërisë) dhe gjithashtu duhet të shijoni patjetër bukurinë e malit të Krujës, i cili është 550 metra mbi nivelin e detit.

Pazari i Krujës

Kjo lagje e Krujës është një hap prapa në kohë, pasi i gjithë rrethi tregtar i shekullit 18 dhe 19 të Krujës është ruajtur me kujdes dhe vazhdon të lulëzojë. Tregu shtrihet gjatë gjithë rrugës nga portat e kalasë deri në qendër të Krujës dhe përbëhet nga një rrugë e vetme me kalldrëm përgjatë së cilës të gjitha llojet e shitësve hapin mallrat e tyre nga tezgat prej druri. Ndërsa shëtisni nëpër pazar do të shihni edhe artizanët që punojnë sende në punëtoritë e tyre. Për një kujtim mund të merrni stolitë prej druri të gdhendura në dorë, një shishe raki të distiluar në vend ose tekstile të endura me dorë.

Bazilika e Shën Mëhill-it

Vendosur në Arapaj, një periferi juglindore e Durrësit, janë rrënojat e Bazilikës së Shën Michael, një kishë paleo-kristiane nga 400 pas Krishtit. Bazilika u rizbulua gjatë një gërmimi arkeologjik në 1974, kur u zbuluan disa tipare të jashtëzakonshme. Titulli këtu është mozaiku i madh dhe i hollësishëm i kishës që mbulon 54 metra katrorë, dhe falë shumë viteve nën tokë është në një gjendje ruajtjeje gati të paprekur. Gjithashtu në vend janë mbetjet e anijes së kishës dhe një fragment i një shtylle me një reliev dekorativ të gdhendur në të.

Përmes Egnatia-s

Siç është sot, në kohën romake Durrësi ose Dyrrachium ishte porta hyrëse për në Evropën Jugore për vizitorët nga Italia. Në ato kohë kishte një rrugë romake që fillonte në Durrës dhe të çonte deri në Bizantin, Stambollin e ditëve të sotme. Pra, nëse dëshironi të bëni një shëtitje me një aromë historike, mund të tërhiqni hapat e tregtarëve dhe legjionarëve në kohërat antike dhe të ecni në një pjesë të Via Egnatia. Itinerari është hartuar gjatë gjithë rrugës nga Durrësi në qytetin Thesalonniki në Greqi me një distance prej 475 kilometrash.

Kalaja e Rodonit

Për një ditë aventureske, ndiqni rrugën bregdetare në veri të kësaj fortese në një mjedis fotografik në fund të një gadishulli të thyer. Kur kështjella e famshme në Krujë i rezistoi sulmit të saj të parë nga Osmanët, feudalët e Shqipërisë e shfrytëzuan rastin për të forcuar mbrojtjen bregdetare të rajonit. Kalaja u ndërtua në 1452 dhe në atë kohë mbulonte pjesën më të madhe të majës së kepit. Osmanët u kthyen për të përfunduar pushtimin e tyre në vitet 1460 dhe Skënderbeu përdori Kalanë e Rodonit si një pikë nisjeje për arratisjen e tij nga Shqipëria në Brindisi në Itali.

Parku Kombëtar i Qafë-Shtamës

Rruga për në këtë park kombëtar arrin një lartësi prej 1250 metrash. Ju do të kaloni nëpër shumë hektarë të pyllit të virgjër me pisha ku mund të ndaleni gjithashtu edhe tek “Kroi i Nënës Mbretëreshë” (Burimi i Nënës Mbretëreshë), i cili është një burim natyral. Emri vjen nga vitet 1930, kur historia tregon se familja mbretërore shqiptare e përdori këtë burim si furnizimin e vetëm me ujë.